anne sütü ve anne sütünün önemi, inek sütüyle arasındaki farklar

Merhaba değerli anneler;
Sizinle  anne sütü, anne sütünün yararları ve bebekler için neden önemli olduğu hususun da yaptığım araştırmayı anlatmak istiyorum. Bu konu 1 kitap yazılacak kadar detay içeriyor konuyu fazla genişletmeden size sade bir şekilde aktarmaya çalışacağım.

Hanımlar heryerde zaten duyuyor, görüyorsunuz ilk 6 ay yalnızca anne sütü diye. Artık herkesin aklına  kazınmış bir slogan ve uyarı olmuş durumunda. Ama sütü yeterli olmasına rağmen hala özellikle mama vermeye çalışan ebebeynler var.
Peki neden bebekler için anne sütü bukadar önemli !!

anne sütü
anne sütü

 

inek sütü, keçi sütü ve hazır süt mamaları anne sütünün yerine geçemezmi?

Net olarak cevap kesinlikle geçemez. Bebeğimiz için  hayvanlardan sağılan sütün  anne sütünün yerini tutmamasının en büyük sebebi  içerikleri ve her sütün kendine has özellikler taşıması.
Bebeğimizin ihtiyaçları hayvan yavrularının ihtiyaçlarından farklıdır. Bu durumu inek sütü ve anne sütünü maddeler halinde karşılaştırarak açıklamak istiyorum.

anne sütü ve inek sütü Karşılaştırması

 • inek sütünde protein miktarı anne sütünün yaklaşık 3 katıdır ve protein yapıları farklıdır. Yani hızlı büyüyen inek yavrusunun ihtiyaçlarını karşılar durumdadır. bebeğimizin yararsız fazladan proteine ihtiyacı yoktur.
 • inek sütü anne sütüne göre kat kat zor sindirilir.
 • İnek sütünde  E vitamini ve D vitamini yeterli değildir.
 • Demir mineralinin emilimi; inek sütünden yüzde 5, anne sütünden ise yüzde 50 oranındadır. (demir eksikliği sebebi olabilir)
 • anne sütü florür açısından inek sütüne göre oldukça zengindir. (özellikle diş gelişimi için önemlidir.)
 • anne sütü  kalsiyum açısındanda zengindir. (kemik gelişimi için çok önemlidir.)
 • inek sütü anne sütünden 3 kat  fazla tuzludur, fazla tuz bebeğimizin yeni gelişen böbreklerini yorar.
 • anne sütü ve doğumdan sonra gelen kolastrum bebeğin bağışıklık sistemi için çok ama çok önemlidir hiçbir süt mama yada besin bu ihtiyacı karşılamaz. kolastrum başka bir tabirle bebeğin ilk aşısıdır.
 • inek sütünde anne sütünde olan yararlı yağların bir kısmı bulunmaz.
 • Bunlara ek olarak inek sütü içerdiği proteinler sebebiyle bebeklerde alerjiye neden olabilir
 • Düzenli olarak anne sütü alan bebek ilk 5-6 ay ek su ihtiyacı duymaz.Görüldüğü gibi İnek sütünün anne sütünün yerini tutması mümkün değil. Piyasadaki  süt mamalarının birçoğu da inek sütündünden imal edilmektedir. Ayrıca içeriğindeki vitaminlerin ve takviyelerin doğal olmadığını göz önüne alarak bu hazır süt mamalarının bebeklerimiz için düşünüldüğü gibi yararlı olmadığını da söyleyebiliriz. Elbette sağlık sorunu veya annenin sütünün olmaması durumunda;  ilk 6 ay inek yada keçi sütü bebeğe verilemeyeceğinden. Bebekleri için süt mamalarından başka alternatif yok.
  Olası ihtimallere karşı; sütünüz yeterli durumdaysa ileride hazır mamalara muhtaç olmamak için her fırsatta anne sütü sağıp dondurucuda saklayın. (anne sütünün nasıl saklanağını bu yazımdan öğrenebilirsiniz)

  Keçi sütü bebekler için dahamı yararlı?

  keçi sütümü? inek sütümü?
  keçi sütümü? inek sütümü?

  Şunu belirteyim bebeğe keçi sütü verilmesi yönünde  farklı görüşler mevcut Bu görüş faklılıkları herkes gibi benide tereddüte düşürüyor. Doktorlara sorduğumda onlarda net birşeyler söyleyemiyorlar. konu hakkında okuduğum şeylerin çoğu  keçi sütünün inek sütüne göre bebekler için daha yararlı olduğunu söylüyor. okuduklarımın etkisiyle benim de fikrim bu yöne kaymış durumda.
  Kesin bir bilgi var ki oda  keçi sütünün daha az alerjen olması ve daha kolay sindirildiği (protein miktarının inek sütünden daha az olması ve protein yapısı nedeniyle) özellikle inek sütüne alerjisi olan bebekler için keçi sütü tavsiye ediliyor. Ek olarak keçi sütü inek sütüne göre birkaç mineral ve vitamin açısından birazcık daha zengin.
  inek sütüne kıyasla keçi sütünün olumsuz yönü; demir eksikliğine neden olduğunun söylenmesi. Bebeğinde demir eksikliği olan anneler bu hususuda göz önünde bulundursunlar.
  Bu şartlar altında bebeğinize en uygun sütün hangisi olduğu kararını vermek size kalıyor.

  Sütlerin farklarına birçok örnek daha verilebilir ama konunun artık açıklığa kavuştuğunu düşünüyorum.
  Buraya kadar özetle; anne sütü bebeğiniz için en ideal besin kaynağıdır, su oranı, mineral, vitamin oranı, yağ ve protein oranı mükemmel bir dengededir.

  anne-sutu-2

  Benim anne sütü hakkında tutumumu merak edenler için şunu söyleyebilirim.
  kızım serra 15. ayını doldurdu. şuana kadar bırakın hastalanmayı şükürki birkez bile burnu bile akmadı (maşallah deyin) bunu kesinlikle anne sütünün bağışıklığı güçlendirmesine bağlıyorum.

  özellikle doğumdan hemen sonra ilk gelen sütün (kolastrum) önemi büyük. oyüzden doğumdan sonra tek damlayı bile isiraf olmadan kızıma vermeye çalıştım. her fırsatta hastaneye yanımızda götürdüğümüz göğüs pompasıyla ;göğsüm ağrıyana kadar extradan süt sağıp kızıma verdim. ilk birkaç gün sütüm yetersiz geldi oyüzden doktorumuz mecburen kızıma hazır süt maması da verdirdi. devamında sütüm yeterli seviyeye ulaştı ve süt maması kullanımını bıraktım.
  9. aydan itibaren ek gıdaya da ek olarak geceleri az miktarda keçi sütü vermeye başladım.
  13. aydan itibarende inek sütü veriyorum. Tabiki bu süreçler zarfında düzenli emzirmeyi hiç bırakmadım. geceleri ise kızım çok fazla emdiğinden veriyorum inek sütünü.
  sonuç olarak hepimiz yavrularımızın en iyi şekilde beslenmesini, sağlıklı büyümesini istiyoruz ve elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.  Neden doğal olarak; bütün ilaçlardan, ek besinlerden, mamalardan kat kat yararlı bir mucize göğsümüzden akarken bu ihmali yapalım?

1 Yorum

 • Merhabalar anne sütünü arttırmaya yardımcı bitkiler ; Çemen otu ( meyve ) , Keçi Sedef Otu (çiçek),Anason (meyve), zencefil (kök ), Nane (yaprak), Ihlamur (çiçek), Hayıt(yaprak), Rezene(Meyve), Dereotu(yaprak), Isırgan(yaprak), Frenk Kimyonu (meyve),Hint Cevizi (Muskat-meyve), Papatya (Çiçek), Melisa (yaprak)
  bu bitkiler’den çay elde edebilirsiniz birer tutam göz kararı koyarak demleme usulü bitki çayı yapabilir anne sütünüze doğal destek olarak kullanabilirsiniz piyasada yine bu bitkilerin birleşimi olan anne bebek kategorisinde eczanelerde destekleyici bitki çayları bulabilirsiniz. İnternet’den ilgili bitkileri araştırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.