Bebek bezi ve ıslak mendil seçimimiz

en iyi bebek bezi ?

Sanırım anne ve babaların en çok arayışa girdiği konulardan biride bebek bezi seçimi peki hangi markayı kullanmalıyız nasıl karar vereceğiz. Tavsiye ettiğimim bebek bezi markaları hakkında önerilerimide ekleyerek özet bir yazı hazırladım.Bizde çoğu ebeveyn gibi daha bebişimiz dünyaya gelmeden ihtiyaç listesi yapıp alışverişe başladık, peki hangi bebek bezi, neye hangi kritere göre seçeceğiz ne marka derken araştırma yapmaya başladık. Forumlardan bebek bezi ile ilgili yorumları tartışmaları okuduk, eş dost akrabaya çocuk büyüten arkadaşlara sorduk.  İnsan çok araştırınca kafasıda çok karışıyor, her ebeveynin farklı görüşleri var. Aslında piyasada yaygın olan birkaç marka var buna rağmen bukadar farklı görüşlerin olma sebebi her  bebeğin cinsiyetine ,ten uyumuna göre farklı markalara farklı reaksiyonlar vermesi.
Tabiki ebebeynlerinde bezi kullanım şekli ve değiştirme sıklığı farklı etkilere yol açıyor.bebek bezi seçimi  Ebeveynlerinde farklı beklentileri var. Mesela kimi bebeğin kakasını sızdarmamasına dikkat ediyor kimide pişik konusuna, aslında yenidoğanlarda pişiğin enbüyük sebebi kakalı veya ıslak bezin çok uzun süre bebekle teması.
Yenidoğan çok kısa aralıklarla kaka yapıyor bu yüzden çok sık aralıklarla bezini değiştiriyoruz, bizim kızımız ilk 2 ay ortalama günlük 10 ve üzeri bez harcıyordu, tabiki büyüdükçede kullanımı azalıyor,  kişisel fikrim çok sık değiştirilen bezin markası ne olursa olsun pişiğe sebep olmadığı tabiki rahatlık kalite ve sızdırmazlık için aynı şeyler geçerli değil biz deneme amaçlı prima premium care   kullandığımızda pişik sızdırmazlık ve rahatlık konusunda hiçbir sıkıntı olmadı bu bezin öne çıkan özelliği emiciliği ve kakanın sıvı kısmını çok iyi absorbe etmesi, sanırım bu yönden piyasadaki en kaliteli yenidoğan bezi bu , çoğu forumda ki kullanıcıların ve eş,dostun görüşleride bu yönde, tabiki bebeğinize uyum sağlarsa. Ayrıca şunuda belirteyim bu bez diğer markalara göre oldukça pahalı en yakın rakibinin neredeyse iki katına yakın fiyatı var.

molfix, evybaby, prima, canbebe
molfix, evybaby, prima, canbebe

Birde primanın yenidoğan, aktif bebek adında satılan bezleri var fiyat olarak daha uygun ama bezden kimyasal kokusu geldiğini ve zararlı olduğunu hatta bu markayı kullananların sonradan başka bir beze geçemediklerini aksi halde bebeğin  hemen pişik olduğunu söyleyenler var, (bizim bu bezi kullanmaktan korkmamıza sebep olan iddaa ) sonrasında alıp devamlı kullandığımız bez ise molfix. molfixi seçtik  çünkü yerli marka, göbek bağı oyuntusu var, (ayrıca kişisel olarak primanın  iyi olmasına karşın hakkında söylenen yukarıda yazdığım iddaa ve israil malı olması)  molfix sızdırmazlık pişik  konusunda iyi   şuan 3 aylık olan kızımızda bu bezi kullanıyoruz ve kalite ve fiyat konusunda makul olduğunu düşünüyoruz.
Dostların getirdiği ve kullanmaya çalıştığımız diğer bez ise evy baby, kullanmaya çalıştığımız diyorum çünkü bu bezden hiç memmun kalmadık bez biraz sert ve kesinlikle kakayı bezin dışına sızdırıyor pişik konusunda tam olarak bişey söyleyemeyeceğim ama çok uzun süre bebeğin altında kalırsa pişik muhtemel görünüyor. Tabi piyasada bilindik  birkaç marka daha var canbebe, Huggies gibi ama onları denemedik yorum yapamıyorum. Eğer ilerde  bir sebepten dolayı değişiklik olursa yazıma veya yorum kısmına ekleyeceğim.

Özet olarak eğer hangi bebek bezi bebeğinize uyum sağlıyorsa onu alacaksınız. Tabiki bütçede  bu konuda önemli bir etken. Genel görüşlerden biride  önceden herhangi bir markanın bezinin stoklanmaması, biz önceden bi miktar stok yaptık ama uyumsuzluk riskinide biliyorduk, yenidoğan bebeğin heyecanında ve telaşında iken birde bebek bezini düşünmeyelim dedik.   Bazen diyorum acaba çok aşırımı pimpirikliyiz diye;  biz amerikan bezli naylon muşambalarda büyüdük şimdi bez seçemiyoruz. EK NOT: Kızımız şuan 7. ayını doldurdu ve molfix kullanmaya devam ediyoruz. Şuana kadar pişik problemi ile hiç karşılaşmadık, gece boyu bebeğimizin bezi altında olmasına rağmen çiş sızması veya benzer bir problemde olmadı. Kaka konusunda 3 numarada birkaç sızıntı dışarı taşma vakası oldu. sebep bezmi yoksa başka bir nedenmi tam karar veremedik.açık bebek bezi

Islak Mendil Seçimi

Bu konuda daha çok ön planda tutmanız gereken konu parfümsüz, parabensiz, alkolsüz ıslak mendilleri almanız. Bebeklerin özellikle ilk aylarında cildi hassas olduğundan çabuk etkileniyorlar. Biz bu kritere uyan birçok markanın mendilini alıp kullandık, (yenidoğanlar için molfix, chicco, unibaby, johnson’s baby) bunlardan en çok beğendiğim chicconun ıslak mendili oldu dokusu daha yumşak ve farklı geldi bana, yalnız heryerde olmadığı ve genelde pahalı satıldığı için bu ürünü sürekli kullanmadık, sürekli alıp stok yaptığımız ürün ise johnson’s baby ıslak mendil, kalitesine güveniyoruz avantajlı paketlerle çoklu alındığında unibaby  görede fiyatı oldukça avantajlı oluyor. (hem parfümlü hemde parfümsüz olanları var. Alırken yenidoğan bebeğiniz için buna dikkat edin)
Eğer ıslak mendilerin yenidoğanda tahrişe yada pişiğe sebep olduğunu düşünüyorsanız, pamuğu kaynatılmış arkasından soğutulmuş su ile ıslayıp da kullanabilirsiniz, aslında en iyi ve sağlıklı yöntem bu. Son zamanlarda görmüşssünüzdür haberlerde  bazı ıslak mendillerin zararlı madde içerdiğinden bahsediliyor bu konuyuda düşününce dediğim gibi zor gelmiyorsa en ideali ıslak pamuk olayı. Sürekli kullandıığımız ıslak mendil  kızımızda tahrişe neden olmadığından pamuk-su bize biraz zahmetli geldiği için ıslak mendil kullanmaya devam ediyoruz.
Unibaby nin pamuk-saf su olan hazır paketleride var dilerseniz bu ürünüde alıp kullanabilirsiniz. Kişisel fikrim pamuk ve suya sırf marka adına kat ve kat fazla para vermeyi gereksiz buluyorum. Pamuk alın kaynamış suyla ıslayın siz yapın :))
Özetle merdiven altı olmayan bilindik markaların ürünleri neredeyse aynı. alkol, pareben kriterlerini sağlıyorsa dilediğinizi alıp kullanın. kalın sağlıcakla.

(2) yorum yapılmış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.