Bebekleri çok öpmek, Hastalığa sebep olabilir. Öpücük hastalığı

öpücük hastalığı
öpücük hastalığı

Merhaba sevgili anne babalar. Elimden geldiğince  Bebeklerimiz için önemli konuları sizler için paylaşmaya devam ediyorum. öpücük hastalığı diyede bir hastalığın olduğunu öğrenmiş oldum. Belki içinizde tecrübeli ve bu hastalığı bilen birileri mutlaka vardır. Geçtiğimiz günlerde tramvayda karşılaştığım Çocuk Hastalıkları Uzmanı arkadaşımla sohbet ederken, yine tramvayda bulunan bir bayanın, çocuğunu sürekli öptüğünü fark ettik. Bunun üzerine uzman arkadaşım, bunun aslında çok faydalı bir yaklaşım olmadığını, çocuklara şefkat göstermenin güzel bir şey olduğunu, ancak çok öpmenin bir takım hastalıklara da neden olabileceğini söyledi. İnmesi gerektiği için, sohbetimiz uzun sürmedi. Ancak ben hem kendi çocuğumu düşünerek, hem de burada sizlerle paylaşmak adına konunun üzerinde durarak, araştırma yapma gereği duydum.
Geçenlerde televizyon haberlerinde de benzer bir konudan bahsediyordu bebeklerin yanak ve alın kısmı hariç vucudunun başka yerinden öpmek karakter oluşumunda kıskançlık, kibir vs gibi olumsuz şeylere sebep oluyormuş. Vaktim olursa kişilik etkilerinide ileride araştırıp yazmak istiyorum.
Öpme olayının bu kişiliğe etki kısmı biryana hastalık kısmı benide oldukça tedirgin etti. Genelde öpücük hastalığının az bilinen ve yaygın bir hastalık olması, ayrıca birazdanda bahsedeceğim gibi tam bir tedavisinin olmaması meseleyi daha da önemli kılıyor. Konu bebek olunca hele de kendi yavrunuz olunca insan öpücüğe boğmadan duramıyor. kendimizi bu konuda nekadar kısıtlayabilirz bilemiyorum ama en azından bir yabancının, akraba eş ve dostların bundan sonra bebeğimi öpmesine izin vermeyeceğim mümkün olduğu kadar. Hiç değilse kulağımıza küpe olsun diyerek konuya giriyorum

ÖPÜCÜK HASTALIĞI

Boğaz salgıları ve tükürük nedeniyle bulaşan öpücük hastalığının, yakın temas ne kadar fazla olursa, bulaşma riski de o kadar fazla oluyor. Viral bir hastalık olarak görülen öpücük hastalığı, her yaşta görülebilecek hastalıklardan olsa da, bebeklerin yakın temaslı fazla öpücük nedeniyle bu hastalığa yakalanma oranları daha fazla oluyor. Bazen hastalığın fazla bir etkisi olmasa da, çoğu zaman baş ve boğaz ağrısı, zatürre, yüksek ateş, halsizlik ve hatta geç tedavi edilmesi durumunda kalp zarının iltihaplanmasına kadar, çok ciddi boyutlara ulaşabiliyor. Bu sebeple her ne kadar çocuklara şefkat gösterilmesi gerekse de, bunu aşırı derecede öpme şeklinde göstermek, uzmanlar tarafından pekte doğru bir yaklaşım olarak görülmüyor. Özellikle çocukları dudaktan öpmek, hastalığın görülme olasılığını 3 kat daha fazla arttırmaktadır. Çünkü virüs ağız salgıları, ve tükürük yoluyla çocuklara çok hızlı bir şekilde bulaşabiliyor.

Kalp zarı iltihaplanması ve Dalak yırtılmasına neden olabiliyor

Genel anlamda özgün bir tedavisi bulunmayan hastalığın, hafif seyretmesi durumunda farklı tedavi yöntemleri bulunuyor. Çocuğa bol miktarda sıvı verilmesi ve dinlendirilmesi, öpücük hastalığında olumlu ve önemli etkilere sahiptir. Şayet bunların yapılmaması durumunda dalak büyümesi ve yırtılması, sarılık, merkezi sinir sistemine etki ettiği takdirde menenjit, akciğere yapacağı etki nedeniyle zatürre ve hatta kalp zarının iltihaplanmasına neden olabiliyor. Bu nedenle öpücük hastalığında erken teşhis oldukça önem taşıyor.

Bebeklerinizi öpücük hastalığı virüsünden korumak için bunlara dikkat etmelisiniz

  • Özellikle kendiniz hastayken çocuklarınızı öpmeyin.
  • Hapşırırken ya da öksürürken mutlaka ağzınızı kapatın.
  • Diş fırçanızı çocuklarınıza kullandırmayın.
  • Çiğnediğiniz herhangi bir besini çocuğunuza yedirmeyin.
  • Hastayken kullandığınız kaşık ve çatal gibi nesneleri, ağzına almasını izin vermeyiniz.
  • Tabiki birde yabancıların ve mümkün olduğunca eş dost akrabaların çocuğunuzu öpmesine izin vermemeye çalışın.

Şükür şimdiye kadar pekde dikkat etmememize rağmen bizim yavrumuzda bu hastalığın belirtileri veya kendisi görülmedi umarım sizin yavrunuzda da görülmez. Sağlıklı hastalıksız günler diliyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.