Bebek odası Nem kontrolü, ideal nem oranı

Merhaba anne babalar
En çok aklımda soru işareti bırakan konulardan biriside bebek odasının ideal nem oranı  ve sıcaklığı idi. bende bu konuyu araştırdım tecrübelerimide ekleyerek sizinle paylaşmaya karar verdim. çoğu doktorun ve uzmanın söylediği-tavsiye ettiği ideal oda sıcaklığı gündüzleri 20-24 C, yenidoğanlarda 22-24 0C  geceleri ise bu değerlerden 1-2 derece daha düşük olması gerektiği.bunu zaten çoğumuz biliyoruz, bu yazımda size benimde karşılaştığım bir problem olan   nem kontrolü konusunu anlatmak istiyorum.

 Nem nedir? İdeal nem oranı nedir? 
Bilmeyenler için kısaca nem nedir onu söyleyelim: nem en özet haliyle havada bulunan su buharıdır,az su buharı düşük nem. çok su buharı yüksek nem diyebiliriz. ölçmek için farklı methodlar ve teknikler mevcut, mutlak nem ve bağıl nem olarak değerlendirilir. ben bizi ilgilendiren bağıl nem konusu üzerinde duracağım; bağıl nemde özetle havadaki su buharının sıcaklık ile ilgili olan yoğunluğuna verilen addır. bu bilgilerden sonra çocuk odası için en uygun nem oranından bahsedelim
Bebek odasının ideal nem oranı % 40’dan az veya % 60’dan fazla olmamalıdır. yani % 50 nem ideal ortalama denilebilir.

 İlk işimiz nem oranını tespit etmek 
nem ölçme cihazı
nem ölçme cihazı

öncelikle evinizde nem ölçme cihazını olmalı. ortalama 40 ile 100 tl arası bir fiyata satın alabilirsiniz yada nemlendirme veya nem alma cihazlarında kendinden bu özellik bulunanları tercih edebilirsiniz. efendim ne gerek var bunlara; alırım nemlendirme cihazını çalışır durur diyebilirsiniz ki en çok yapılan hata budur bende zamanında bilinçsizce yararlı diye verdim buharı-verdim buharı… meğersem problemimiz yüksek nemmiş bizde yangına körükle gitmiş olduk. işin özü nem oranını ve hava kalitesini kotrol altına almak için ilk yapmanız gereken nem oranını tespit etmek. pencere kapı açtığınızda bile hemen yükseleceğini yada düşeceğini de göz önünde bulundurursak hassas bi denge olduğunu söyleyebiliriz.

 Düşük nem (kuru hava) 
% 40 dan aşşağı nem oranı kuru hava olarak kabul edilir. kuru hava burun tıkanıklığına,burunda yanma hissine, ağız içinde kurumaya ve solunum yolu hastalıklarına yol açar.tabiki bu durumlarda bizler için oldukça zor geçen günler demek olacaktır, küçükken annelerimiz burnumuz tıkandığında başımıza havlu koyup ağzımızdan burnumuzdan sıcak su buharı çektirirdi, oldukçada işe yarardı zaten eskiden bukadar nem düşüklüğü problemlerimiz olmazdı, çoğu evde soba ile ısınıldığından; soba üstünde kaynayan su yada yemek olurdu ki buda ortamın nemini yükseltmek için fazlasıyla yeterli oluyordu, nem düşüklüğü genelde kışın görülüyor bunun en büyük sebebide günümüzde çoğunlukla kaloriferli yada elektrikli ısıtıcıların kullanılması. bu ısıtma yöntemlerinin ortama nem katmadan ısıyı yükseltmesi buna bağlı olarak artan ısıya rağmen su buharı yoğunluğunun düşmesi(bağıl nem) havada kuruluğa yani nem düşüklüğüne neden oluyor.

 Düşük nem ile karşı karşıya isek ne yapmalıyız? 
nemlendirme cihazı
nemlendirme cihazı

Hemen herkes gibi sizinde aklınıza nemlendirme cihazları geldi sanırım; ama daha sağlıklı, risksiz ve ekonomik yollar mevcut. odanın nem oranını arttırmak nem düşürme olayına göre oldukça kolay, eviniz kaloriferli yada kombili ise peteklerin üzerine ıslak havlu veya bir kapla su koyun. yada son dönemlerde heryerde satılan peteklere asılan su kaplarından asın. soba ile ısınıyorsanızda sobanın üzerine koyun ıhlamuru hem nemlendirsin hem şenlendirsin :)) dilerseniz tabikide nem cihazlarıda alternatif ve zahmetsiz. nem seviyesi ayarlanabilen oda yeterli nem’e ulaşınca duran modelleri var. Bu özellik olmayanlar Eğer kontrolsüz ve bilinçsiz çalıştırılırsa nem oranın çok yükselmesine neden olacaktır .Birazdan bahsedeceğimki buda başlı başına bir problem.

nem oranı
nem oranı

 Yüksek nem ve rutubet problemi 
İdeal nem oranının % 40’dan az veya % 60’dan fazla olmaması gerektiğini söylemiştim, yani evde veya bebek odasında % 60 dan fazla nem varsa; yüksek nem probleminiz var demektir. eğer bu oran yüzde 80-90 lara çıkmışsa artık rutubet ve küflenme problemi yaşıyorsunuz demektir. dahada yukarı seviyelerde duvarlarda ıslanma köşelerde su birikintisine bile rastlayabilirsiniz. Bu zaten duvarlarınızda küflenme ağır bir rutubet veya çürüme kokusu, mobilyalarda çürüme giysilerde koku, ıslanma , çürüme gibi belirtiler gösterir özellikle sahil kesimlerinde daha fazla bu problem görünür, çoğu ev artık yalıtımlı ama özellikle kuzey cephede az güneş gören ve bodrum kattaki evlerde bu problem çok fazla görülür. az öncede söylediğim gibi bizimde problemimiz buydu, sağlık açısından yüksek nem düşük nem oranına göre oldukça tehlikeli sayılır rutubetli ortamda yüksek seviyelerde bakteri ve küf olacak, ayrıca solunum rahatsızlıklarına sebep olacaktır astımıda tetikleyici rol oynayabilir.hatta sigara kadar zararlı olabileceğini söyleyen yazılar okudum. zaten ben de evin kuzeyde kalan odasına girdiğimde kendim bile rutubet kokusundan nefes almakta zorlanıyordumki bebek o odada durabilirmi.

 Yüksek Nemle Mücadele 
Nem alma cihazı
Nem alma cihazı

yüksek nemle mücadele etmek düşük nem problemine göre oldukça zor, eğer asıl problem yalıtımdan kaynaklanıyorsa bu dahada zorlaşıyor, eger orta seviyelerde bi problemse cephe, yemek-banyo buharı veya benzer sebeplerden nem yükseliyorsa camları açarak temiz hava ile bi nebze kontrol altına alabilirsiniz , sobalı bir evde oturuyorsanız soba üstüne buhar yapacak su yemek vs koymayın. Bebeğinizin odasını mümkünse güneye bakan odaya kurun, duvarlarda yoğuşma ıslaklık oluyorsa mobilyaları eşyaları duvara mesafeli olarak koyun ki hava akımı olsun. Eger çatıdan veya tesisattan sızan su varsa öncelikle bu sorunu çözün. bizim evimiz sanırım kuzey cephe olduğundan nem oranı yüzde 80 lere cıkıyordu çözümümüz mutfak ve banyo buharını mümkün olduğunca eve dağılmasını önlemeye calışmak oldu sizde bunu yapmaya çalışın. ayrıca biz nem yükseldiğinde düşürmek ve sabit bir aralıkta tutmak için odadan odaya taşınabilir nem alma cihazı satın aldık, bu cihaz klima gibi bir mantıkla çalışıyor ve ideal nem oranlarını tutturmak için oldukça etkili. hem küf oluşmasını ve rutubet kokusunuda engelliyor. yalnız biraz pahalı, tek odanın nem dengesini koruyabilecek cihazlar 400-500 tl civarında nem alma kapasitesi arttıkçada fiyatta oldukça yükseliyor. çoğu klimada nem alma özelliği var klimanız varsa buda size yardımcı olabililir ama evin tamamını elbette dengeleyemeyecektir.

özetle bilinçsizce nemlendirme cihazı kullanmayın önce nem oranını ölçün ihtiyacınıza göre kullanın, bulunduğunuz ilin iklim şartları size nemin yüksekmi düşükmü olabileceği hakkında fikir verebilir, duvarlardan eşyalardan ve küf kokusundan da fikir yürütebilirsiniz. bebek odasını mümkün olduğunca sık havalandırmaya çalışın. hepinize temiz, bol oksijenli havalar diliyorum kalın sağlıcakla…

(31) yorum yapılmış

 • Çevredeki olumsuzluklar küçük yaşta bebeğe sorun çıkartabilir ilerisi içinde temiz bir ortam herzaman şart.

 • Bebek odalarının ısı ayarlaması ve gözetiminde daima odada asılı termometre olması şart hem cıvalı hemde digital öneririm.

 • benim de 9 dokuz aylık bir kızım var, geçtiğimiz hafta grip oldu ve burnu tıkandı ondan sonra nemin önemini daha iyi kavradık. Ankarada oturmam nedeniyle bu bilgiler benim için çok değerli oldu.

 • basit gözüksede çok önemli ayrıntılar içeren bir yazı olmuş, aslında bu bana kalırsa yazı değil bir klavuz niteliğinde

 • Bende bebeğimi bekliyorum. Bir ay sonra bizimle olacak inşallah. Bunları öğrendiğim çok iyi oldu. Paylaşım için teşekkürler 🙂

 • Çok yakında torunum dünyaya gelecek. Anne ve babasına pek güvenmiyorum. Bunları yapmak bana düşecek heralde dede olarak 🙂

  • Ne kadAr abes bir yorum yahu cocuk yapacak duzeyde olan iki yetsikin anne babasi dediginiz kisiler birakin da kendi cocuklarinin bakimini sorumluluklarini kendileri ustlensinler!!

 • Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim işime yarayan soruların cevaplarını bulduğuma sevindim.

 • Özellikle Nemin Yoğun Önemli OLduğu Bölgelerde Çok Önemli Bir Sorun Aslında, Bilgliendirme için teşekkür ederim.

 • Gerçekten önemli ve dikkat çekici bir konuya değinmişsiniz. Ebeveynlerin bu konularda bilgi sahibi olması gerekiyor.

 • Ellerinize Sağlık, Siteniz Gerçekten Bebekler Hakkında Ciddi Bilgiler Veriyor, Ellerinize Sağlık

 • iş yerinde hanımının doğumunu bekleyen ve hazırlık yapan bir iş akadaşım var sayfada yazanları öğle arasında beraberce okuduk . teşekkürler

 • Bebeklerin nefes alıp vermesi için önemli bir etken bu diğer bilmeyenler için dikkate alınmalı bir konu

 • klavuz niteöliğinde her şeye değinilmiş ir yazı dizisi her anne babanın ve anne baba adaylarının okuması bilmesi gerekiyor

 • Son derece faydalı, etkin ve değerli bilgileriniz için teşekkürler.Açık ve akılda kalıcı şekilde belirtmişsiniz. Bizde de yüksek nem problemi vardı.Sizinde bahsettiğiniz portatif nem alma cihazı ile sorunun büyük bir bölümünü aşmış bulunuyoruz.Cihazı yaklaşık 3 senedir kullanıyorum ve 12 litre kapasiteli cihazdan farklı konumlarda 3 günde bir neredeyse 8-10 litre su nem olarak birikebiliyor.Böyle bir cihazı tavsiye ederim..

 • nem konusunda araştırma yapayım dedim. arama motoruna yazınca 1 veya 2. sırada bu yazı ile karşılaştım. Normalde bu ve benzeri konuları birden fazla kaynaktan öğrenip doğrulamaya çalışırım ama bu yazıyı okuduktan sonra 2. bir kaynağa bakmaya gerek durmadım 🙂 doyurucu bilgi candır.

  teşekkürler.

 • Harika tanımlamalar. Elinize sağlık. Ben de bir sunumda sizden aldığım bilgileri kullanacağım. Şimdiden teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.