Mama Sandalyesi seçimi; İkea Antilop İnceleme

ikea antilop
ikea antilop

Merhaba anne babalar
kızımızın ek gıdaya başlamasından sonra doğal olarak mama sandalyesi ihtiyacımız oldu. Efendim mama sandalyesine çok fazla kafa yormayın sonuçta birkaç temel kriter var, neredeyse her marka ihtiyacınızı karşılamaya yetiyor gibi görünüyor. Biz birkaç internet sitesi ve forumlara göz attık öncelikle. Devamın dada mağazalarda beğendiklerimizi birbiri ile karşılaştırıp ikea antilop mama sandalyesinde karar kıldık.
Öncelikle bizim beklentilerimizi yazmak  istiyorum.

Mama sandalyesinin boyutları

  Mutfağımız çok geniş olmadığından mama sandalyesinin hareketlerimize engel olmaması önemliydi. Çok büyük yer kaplayan mama sandalyelerini direk eledik. Mama sandalyesini hem mutfakta hem de oturma odasında kullanacağımızdan hantal olmayan ürünleri araştırdık. İnternet alışveriş sitelerinde hepsi sanki aynı büyüklükte gibi görünüyor ama mağazaya gidince görüyorsunuz ki çok farklı boyutlarda mama sandalyeleri var. Kiminin ayaklarının kapladığı alan çok büyük. Öğleki ayaklarının yayıldığı alana bakarsak neredeyse küçük bir mutfak masası kadar yer kaplayanlar var. Büyük mama sandalyeleri kötüdür demiyorum yanlış anlaşılmasın büyük boyutlu olanlar arasında konfor ve işlevsellik açısından ön planda olanlar var; ama bizim kriterimize uymuyor. Şahsen yer sıkıntısı olmasa bile hantal duruşundan dolayı bile almayacağım birçok model var.

mama sandalyesi boyutları
mama sandalyesi boyutları

Portatiflik Ve Temizlik Konusu

Teferruatlı cicili bicili mama sandalyeleri gözümüze hoş görünse de sandalyenin amacını düşününce pekte gerekli değil. Temizlik konusunda çok ayrıntı zor temizlik diye düşünerek markalı ürünlerin çoğunu listemizden eledik. Ayrıca kolay sökülüp takılması hafifliği taşıma kolaylığı da önemli etkenlerden.

Güvenlik ve Fiyat

Şahsen biz bebekle ilgili tüm ürünlerde kullanılan malzemenin sağlığa zararlı olup olmadığına dikkat ediyoruz. O yüzden kullanılan plastik sağlığa zararsız olmalı, sanırım piyasadaki mama sandalyelerinin çoğu bu kritere uyuyor.
Sandalye yapısı gereği devrilmeye müsait olduğundan tasarım ve denge de önemli bir unsur. Bazı sandalyelerin ayak kısımları çok geniş bu devrilmeyi önlemek için oldukça iyi ama ayaklarının işgal ettiği alan büyük olduğundan yer sıkıntısı yaşatıyor.
Ve tabiki birde emniyet kemeri olması mutlaka gerekli diye düşünüyorum.
Son olarak mama sandalyesi ekonomikte olmalı çok şatafatlı, çok özellikli olsada abartılı fiyatları olan koltuk takımı parasına sandalyeler bize göre uygun değil hele hiçbir extrası olmadığı halde fiyatına anlam veremediklerimiz mevzu bahis değil.

Bundan sonraki kriterler tamamen farklı ihtiyaçlara, zevke ve ürünlerin fiyatına bağlı olduğundan  Bizim için yeterli kriterleri sağlayan mama sandalyesi olarak gözümüze ikea antilop u kestirdik.

ikea antilop mama sandalyesi
ikea antilop mama sandalyesi

İkea antilop mama sandalyesi hakkındaki görüşlerim

Mama sandalyesi 3 ana parçadan oluşuyor; ayaklar, plastik oturak kısmı, tepsi ve opsiyonel olarak sırt minderi. İkea mağazasında gövde, tepsi ve sırt minderi ayrı satılıyor. Yani dilediğiniz parçayı satın alıyorsunuz benim fikrim hepsinin de alınması yönünde ki tepsi olmadan zaten bir anlamı kalmıyor mama sandalyesinin. Sırt minderi de rahatlık açısından gerekli ayrıca bebek sağa sola yada arkaya ani hareket yaptığında çarpmayı önlüyor.
Yukarılarda da yazdığım gibi antilop mama sandalyesi kolay sökülüp takılabiliyor. Söküldüğünde az yer kaplıyor ve oldukça da hafif bu yüzden ev dışında anneanne, babaanne ziyaretlerine gittiğimizde de yanımızda götürüyoruz. Oturak ve tepsi kısmı sert plastikten yapıldığından temizlemesi de oldukça kolay. Tepsi kısmını pratik bir şekilde söküp suyun altında yıkıyor ve aynen pratik bir şekilde geri takıyorsunuz.
Yemek kırıntılarının birikebileceği kuytu köşeleri yok tepsi kısmını yıkamak gibi; silmekte bu yüzden kolay.
Resimlerde de gördüğünüz gibi ayaklar hariç tüm aksam sert plastik.
Konfor açısından bakarsak da sert plastik olması oturma kısmında minder olmaması bebeğin uzun süre oturduğunda rahatsız olmasına neden oluyor. Ama daha öncede söylediğim gibi minder olmaması da temizlik açısından kolaylık. Eğer farklı bir marka alacaksanız da minderleri kumaş değilde muşamba gibi olanları tercih edin. Oturma kısmına biz çoğunlukla  idarelik bir minder koyarak destek yapıyoruz. Kendi sırt minderinin dışı plastik gibi bir kumaştan yapılmış. İç kısmı su yatağı gibi hava ile şişirilen naylondan oluşuyor. (yeri gelmişken belirteyim eğer bu mama sandalyesi ile birlikte yastığınıda alırsanız minderi şişirmek biraz zor gelebilir, tıpalararının kapalı olduğunu düşünürek iğne vs ile delmeyin tıpalardan hava üflerken plastik kısmı dişinizle biraz sıkıp hava üfleyin bu şekilde şişiyor çünkü)
Sandalyenin ayak kısımları boya kaplı çelik borudan imal edilmiş. Sağlam olduğunu düşünüyorum, forumlarda çok dengesiz durduğunu söyleyenler gördüm ama bana göre oldukça dengeli, asla devrilmez diyemiyorum ama kolay kolay devrilecek bir yapıda değil. 2,5 aydır kullanıyoruz bir kaza yada aksilikle karşılaşmadık. Eğer antilop’u alırsanız bebeğinizi biryerden biryere taşırken bacaklar veya tepsiden tutarak taşımaya çalışmayın.
3 noktalı basit bir emniyet kemeri var mama sandalyesi için yeterli.
Görünümü oldukça şık ve sade duruyor. Renk seçeneği yok sadece beyaz renk satın alabiliyorsunuz.
Tepsi kısmı söküldüğünde yemek masasına tam yaklaşabiliyor ama yükseklik ayarı olmadığı için masaya göre ayarlayamıyorsunuz.
ocak 2016 tarihi itibariyle gövde+tepsi+sırt minderi olarak yaklaşık 100tl ye satın aldık

Peki olmayan özellikler ne diye sorarsanız
Ayak koyma kısmı yok. büyük bir eksiklikmi bilemiyorum. Bizim kızımız biraz hareketli sanırım böyle ayaklarının boşta olması hoşuna da gidiyor. İleride ne olur gereklimi pek fikrim yok.
Yükseltip alçaltma ve sırt kısmının yatma özelliği yok, konfor çok öncelikse ikea antilop size uymayabilir.
Oturma kısmı biraz dar hem iyi hem kötü aslında, kötü biraz toplu bebekler ileride rahat sığmayabilirler bu doğrultuda bacak arasındaki plastiğinde rahatsız edebileceğini düşünüyorum. İyi küçük olması bebeği sarıyormuş hissi veriyor yemek yedirirken bebeğin fazladan hareket etmesini engelliyor.
göründüğü gibi ikea antilop katlanmıyor öylece bütün halde mutfağınızda yada salonunuzda duracak. kapanıp açılabilen mama sandalyeleri size extra zahmet verecektir, bunuda aklınızda bulundurun. Tekerlekleri yok. Şahsen  çok gerekli olduğunu düşünmüyorum zaten tekerleği olsa sanırım tasarımı bu kadar basit yapıda olmazdı.

chicco mama sandalyesi
chicco mama sandalyesi

Özetle

Mama sandalyesinden fazla beklentiniz yoksa uygun fiyatlı pratik yeterli kalitede ve sorunsuz bir mama sandalyesi olarak işinizi rahatlıkla görecektir. Elbette en iyi mama sandalyesi bu değil emsal fiyatlara göre en iyisi bu. yukarıda eksik olarak saydığım özellikler de olsun diyorsanız fiyat olarak biraz pahalı ama çok çok kaliteli alternatif marka modeller var. Bunlardan birini tercih etmeniz de sizi pişman etmeyecektir. Benim şimdilik söyleyeceklerim bukadar ileride bebeğimiz büyüdükçe farklı tecrübelerim olursa bu yazıma ekleyeceğim.
Bebeğinize ve size sağlık, mutluluk diliyorum hoşça kalın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.