Oyun Halısı Seçimi >Tinylove Gymini inceleme

tiny love gymini genel görünüm
Oyun Halısı Tiny Love Gymini

Zaman ne çabuk geçiyor bebek geliyor hamilelik doğdu doğacak derken birde baktık ki kızımızın oyun zamanı gelmiş, oyun deyince tabi ki ilk oyun halısı akla geliyor. eskiden böyle bir kavram yoktu varsa da bizim haberimiz yoktu :))
Bebeğimiz dünyaya gelmeden önce oyun halılarını mağazalarda internet sitelerinde görüp inceliyorduk kabaca, daha çok var bu zamanlara derken aklımıza birkaç fikir yerleşti. herşeyi didik didik eden araştırmacı yönümle sonunda oyun halısı almaya karar verdim.

Oyun Halısı Seçimi

öncelikle çoğu bebek ürününü alırken sorduğumuz soruyu tekrarlayalım gereklimi değilmi?
Kendi kişisel görüşüm olmazsa olmazlar  listesine girmeyi az farkla kaçıran  bir ürün. bu yüzden imkan dahilinde alınmasını oldukça yararlı buluyorum tavsiyede ediyorum. oyun halılarını  araştırırken çok çeşitli fikirlere sorulara göz gezdirdim. öne çıkan birkaç soruyu sizinle paylaşmak ve görüşlerimi de yazmak istiyorum. soru işareti

Eskiden oyun halısı mı vardı ne gerek var bunlara biz böylemi büyüdük ?

Evet biz bebekliğimizde böyle şeyler görmedik ama devir, zaman,  ihtiyaçlar değişti çocuk gelişimi konusunda bilgiler imkanlar artttı. böyle bir olanağınız varken bundan yararlanmamak yada bebeğinizi sırf bu yüzden mahrum bırakmak bencilce sayılabilir.

Zaten altı üstü çocuk 3-4 ay kullanacak ne gerek var o kadar para vermeye ?

Zaruri ihtiyaçlar dışındaki birçok ürün zaten imkanlar dahilinde alınabiliyor  bu tip extra ürünleri almak maddi olarak sizi zorluyorsa tabi ki alınmasa da olur. eğer imkanınız varsa pintilik etmeyin :)) 3-4 ay da olsa bebeğiniz faydalansın. üstelik çok yaygınlaştığı için oldukça da ucuzladı 60-70 tl ye bile birçok seçenek var.

Oyun halısı basit bir halı ve  yukarısına asılmış birkaç oyuncaktan ibaret kendim de yapabilirim

Bende bu fikre katılıyorum el işi konusunda beceriniz olmasa bile battaniye, asılabilir oyuncaklar ve oyuncakları asabileceğiniz karşıdan karşıya gerilmiş ip veya kemer şeklinde yerleştirilmiş bir askı yapısıyla da aynı işi görebilecek ev yapımı oyun halısı yapabilirsiniz. internette küçük bir araştırma yaptığınızda çok güzel fikirler olduğunu göreceksiniz. işte size internette gördüğüm birkaç örnek ev yapımı oyun halısı

keninizde yapabileceğiniz oyun halısı
keninizde yapabileceğiniz oyun halısı
ev yapımı oyun halısı
ev yapımı oyun halısı

Bebeğimin ilgisini çekmezse yada sevmezse?

güzel soru ama denemeden bilemezsiniz kimi az kimi çok, çoğu bebeğin ilgisini çekiyor. o yüzden bu soruyu bebeğimize soralım :))

Bebeğim 7-8 aylık oldu alsam hala kullanabilirmi? Geçmi oldu?

Bebeğiniz emeklemeye çoktan başladıysa artık geç sayılır. (mutlaka istisnalar var 1-1,5 yaşına kadar bile oynayan bebekler varmış.)  Bebeğiniz  oyun halısından dışarıya çıkmaya başlayacak hemde dikkatini başka şeylere yöneltmeye çoktan başlamış olacak. oyüzden oyun halısı yerine eğitici   bir oyuncak almak daha faydalı olacaktır.
sanırım aklınızdaki sorulara genel bir yanıt buldunuz oyüzden kendi tecrübelerimide ekleyeyim

oyun halısı almaya karar verdiyseniz gidipte 300 lirayada oyun halısı almayın zaten çoğu halı birbirinin nerdeyse aynısı. ufak tefek ayrıntılar ve marka adı için büyük farklar ödemeyin. oyun halısında olması gereken  unsurların başında oyuncak asılan kemerler, kemerlere asılacak oyuncaklar, ayna, bebek dokunduğunda  hışırtı çıkaran noktalar, dişlik ve çıngırak türevleri gelir, ilgi çekici çok renkli dokuya sahip olanları tercih etmeye çalışın. bebeğiniz her bulduğunu ağzına götürmeye meyilli olacağından en önemli kriterlerden biride oyuncak dişilik gibi unsurların sağlığa zararsız olması. halının kalınlığı yumşaklığı çok önemli bir kriter değil. zaten genelde altında halı oluyor yada battaniye vs koyuluyor. Forumlarda bazı halıların tiftiklendiğinden falan bahsedilmiş bizim halımızda henüz böyle bir durum söz konusu değil , tiftiklense bile pek bir zararının olacağınıda düşünmüyorum.

Tinylove Gymini inceleme

Biz tinylove marka oyun halısı aldık, resimlerini aşşağıya eklediğim içim görünüm detaylarından bahsetmeyeceğim, resimde gördüğünüz gibi  bir panel var bu kısımda müzik açıp kapatma ve ses  ayar tuşu mevcut, eğer müziğin sürekli çalmasını istiyorsanız bu tuşlardan ayarlıyorsunuz, müziğin ve seslerin sürekli değilde etkileşimle çalışmasını istiyorsanız modu değiştiriyorsunuz böylece ortadaki panel üzerinden sarkan oyuncaga bebek vurunca yada çekince müzik çalıyor veya ses çıkarıyor.

panel ve tuşlar ses açma mod değiştirme
panel ve tuşlar ses açma mod değiştirme
panel Tiny Love Gymini
panel Tiny Love Gymini
arı oyuncağı
arı oyuncağı
ayna
ayna
kirpi oyuncak
kirpi oyuncak

ürün  kalem pille çalışıyor. çok kullanmamıza rağmen pillerin 2 ay kadar dayandığını belirteyim. yukarıda da yazdığım gibi çoğu oyun halısında bulunan plastik ayna, hışırtı çıkaran parça ve kulakçıklar, 2 adet dişlik  ve bir adet çıngırak gibi ses çıkaran oyuncağı mevcut.  kızımızı 3. ayından bu yana oyun halısına koyuyoruz ilk başlarda bebeğimiz hareket etmediği için sadece izliyor fazla tepki göstermiyordu zamanla ellerini ayaklarını bilinçli olarak hareket ettirmeye başladıktan sonra oldukça ilgisini çekti, 4,5 aydan sonra oyuncaklardan asılmaya, oyuncaklara vurmaya ve çekiştirmeye başladı,  artık oyuncakları kavrayabildiğin den ağzına götürmek içinde epey efor sarfediyor. kızımız halıda öyle sattlerce durmuyor yaklaşık yarım saat kadar oynadıktan sonra ilgisini kaybediyor. zaten bizde günde birkaç saatten fazla oyun halısına koymuyoruz. zamanla halıya farklı oyuncaklar asıyoruzki oyun halısından sıkılmasın.

tiny love bebek yüzüstü
yan bariyerler

Bebeğimiz henüz emeklemeye başlamadığından yan taraflardaki bariyer kısmını kaldırmıyoruz (bariyerler cıtcıt düğme ile kenarlarını katlayarak yapıyorsunuz)  emeklemeye başladığında bizim yaramazı durdururmu bilmiyorum. oyun halısını sadece oyuncak gibi düşünmeyin, evin ortasında bebeğe ait hijyenik temiz bir alan oluşmuş oluyor. dişlikleri çıngırakları ve ufak tefek oyuncaklarıda halının içine koyuyoruz bebeğimiz hem bunlarla oynuyor hemde oyuncak dağınıklığını engelliyor.ayrıca düşme yuvarlanma vs korkusu olmadan ufak tefek kısa süreli işleri bebeğimizi oyun halısında bırakarak halledebiliyoruz. bazen oyun oynarken bebeğimizin altınıda oyun halısına örtü sererek yapıyoruz. kısaca biz çok faydalandık ve faydalanmaya devam ediyoruz, bebeğimizin hareket etme koordinasyon kabiliyetinede çok fayladalı olduğunu düşünüyorum ki bebek için resmen spor merkezi gibi bişey :)) IMG_2830 (Medium)Kızımız kendi kendine yüzüstü dönmeyide bu halıda öğrendi bazen askı direklerinden tutarak yüzüstü dönmeye çalışıyor. biz bu ürünü aldığımız için incelemesini sizinle paylaştım ama öyle ahım şahım bi özelliğide yok doğrusu siz başka onlarca marka modelden birinide tercih edebilirsiniz.
son birkaç şey daha ekleyerek yazımı bitirmek istiyorum, çok pahalı ürünleri tercih etmeyin, çok oyuncaklı modeller daha iyi olabilir eğer alacağınız oyun halısında oyuncak az ise bebeğiniz sıkıldıkça başka oyuncaklar, çıngıraklar ve dişliklerle takviye edin. halının üzerinde mama yiyecek içeçek yedirmeyin hem temizlik ve hijyen açısından temizlemek çok zor olacaktır, bebeğinizin altını oyun halısında iken değiştireceksiniz mutlaka alt değiştirme örtüsü sererek yapın çünkü mutlaka ufak tefek çiş kaka kazaları oluyor tiny lovede oyun halısının minder kısmının elde yıkanabileceği yazıyor ama bu minderin çabuk yıpranmasına solmasına neden olacaktır bu yüzden siz yinede mümkün olduğunca temiz tutmaya çalışın. küçük parçalı bebeğinizin yutabileceği boğazına kaçabilecek oyuncak vs şeyleri halıya koymayın. oyun halısını düz ve altında halı olan yere koyun oyun halısının altında oyuncak eşya tümsek vs kalmamasına dikkat edin  halının altında kalan bir oyuncağı göremediğimiz için yavrumuzun canını yakmıştık bilmeden sizde dikkat edin.

yazımın sonuna  oyun halısının birkaç fotoğrafını ve reklam videosunu ekliyorum bebeğinizle güle oynaya  kalın sağlıcakla.

askısız hali Tiny Love Gymini oyun halısı
askısız hali Tiny Love Gymini oyun halısı

uzanma (Medium)oyuncakları çekiştirme (Medium)

Video

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.