Ateş Ölçer Seçimi Visiofocus Temassız Ateş ölçer İnceleme

Merhaba anne babalar bu yazımda size ateş ölçer seçiminden bahsetmek istiyorum.
ateş ölçer bebeğiniz için olmassa olmaz araçlardan biri. yüksek ateş çok tehlikeli bir olay olduğundan hızlıca ve doğru ölçüm yapmak çok önemli. özellikle çocuğunuz bir hastalık geçiriyorsa takibinde size kolaylık, müdahale gerektiği durumlarda ise en önemli yardımcı olacaktır. çoğu bebek araç gerecinde olduğu gibi bu araç seçiminde birçok marka ve model seçeneğiniz var. öncelikle ateşölçer çesitlerinden ve ateş ölçme yöntemlerinden kısaca bahsedeyim.

Klasik Cıvalı Veya Alkollü Ateşölçer

ateş ölçer
ateş ölçer

hepimizin iyi bildiği gibi içerisinde sıcaklığa duyarlı olarak genleşen ve busayede ateş değerini gösteren cıva bulunur. Cıvalı klasik termometreler ateş ölçmede en güvenilir ve basit alettir ancak cıva zehirli ve tehlikeli bir maddedir. olası bir kırılma çatlama ve kaza durumunda bebekle teması söz konusu olabileceğinden artık tercih edilmemekte bu sebebeple cıva yerine artık genelde alkol tercih edilmektedir. klasik bir ateş ölçer genelde güvenilir ve doğru sonuç vermesine karşın ölçme süresi çok uzundur, bebeğin ağzından, koltuk altından yada makatından ölçüm yapılabir. ama doğru sonuç için  en az 4-5 dakika beklenmesi gerekir. özellikle bebeklerde ateş ölçeri çocuğun vucudunda bukadar uzun süre tutmak bebeği çok rahatsız edeceğimden bebek sürekli hareket etmeye calışacak ağlayacak buda size size oldukça zor gelecektir. kısaca bebeğin ateşini ölçmek için zor bir yöntem.

Dijital Ateş Ölçerler

dijital ateşölçer
dijital ateşölçer

artık basitlik ve hız açısından klasik ateş ölçerlerin yerini dijitaller aldı, tabiki en önemli özellikleri basit ve hızlı ölçüm yapabilmeleri; birkaç saniye ile 1 dakika arasında ölçüm yapabiliyorlar yandaki fotoğrafta gördüğünüz basit klasik termometreler gibi ölçüm yapan modeller (ağız, koltuk altı, makat)  piyasada 10-15 tl den başlayan fiyatlarla alınabiliyor, evinizde hiç ateş ölçer yoksa en azından bunlardan birtane almanızı tevsiye ederim. emzik şeklinde olan modellerde mevcut ateş ölçmekte zorlananlar için güzel bir alternatif
dijital ateş ölçerlerinde kendi aralarında farklı türleri mevcut,

Kulaktan Ateş Ölçer

kulaktan ateş ölçer
kulaktan ateş ölçer

kulak içine uzanan ucu ile kulak zarından sıcaklığı tespit ederek ölçüm yaparlar .yetişkinler için çok hızlı ve doğru ölçüm yapabilmesine karşın bebek ve çocuklarda kulak yapısından dolayı doğru sonuç vermediği söyleniyor ayrıca çocuğun kulağına bişey sokmak rahatsızlık vereceği ve çocuk hareket edeceğinden olası bi kaza ihtimalide var. üstelik çoğu markada kulağa sokulan kısıma takılan parçalar tek kullanımlık olduğundan uzun zaman aralığında oldukça masraflı olacaktır. kısaca birzamanlar çok tercih edilmesine karşın çocuklar için artık popüler bir yöntem değil.

Alından Ateş ölçer ve Temassız Ateş Ölçerler

temassız ateş ölçer
temassız ateş ölçer

Günümüzün en çok kullanılan ateş ölçme aleti çeşidi bu sanırım, hem kolay hem hızlı sonuçlar için ideal. üstelik temaslı olan modelleri genelde koltuk altından da ölçüm yaptığı için yöntem olarak güvenilir. birkaç saniyede ölçüm pabildiğinden dolayı da hızlı sayılır.  hem güvenirlik hemde hız avantajından bu tip ölçerleri tercih etmeniz bence iyi bir seçim olur. Temassız olan ateş ölçer modellerinde  ise  bebeğinizin vucudundan  yansıyan ışınları kızılötesi alıcının değerlendirmesi sonucu ateş ölçülmüş oluyor, adı üstünde temassız  ateşölçerin çocukla  teması olmadığından çocuğu hiç rahatsız etmiyorsunuz vucudun çeşitli yerlerinden  anında ölçüm yapma avantajıda cabası, ancak çevre ve uzaklık-yakınlık faktöründen etkilendikleri için  temassız modellerde çok kesin sonuçlar alınamıyor. sapmalar çok küçük ama sonuçta kesin rakamlar değil;  bu yüzden birkaç defa ölçüp en yüksek olanı baz almanız tavsiye ediliyor. dizayn olarak çoğunlukla  tabanca şeklinde tasarlanıyorlar genelde Hastahanelerde de bu tip sıradan temassız ateş ölçerler kullanıldığını görüyorum, sıradan derken dandik çin mallarını kastedmedim yanlış anlaşılmasın. hastenelerde zaman ve  hijyen konusunda avantajlı olduğundan tercih ediliyor olabilir. doktorların hastahanelerin vardır bir bildiği diye düşünerek bizimde temassız ateş ölçer alma kararımızda etkisi büyük oldu.

gelelim bizim seçimimize visiofocus ateşölçer

visiofocus ateş ölçer
visiofocus ateş ölçer

Konu güvenilirlik olunca araya hemen sertifika ve referanslar giriyor  bu tür medikal  ürünler için  Alacağınız cihazın FDA, MED, ASTM, RoHS, FC (en az birinden) onaylı veya uyumlu olması önemlidir. üstelik piyasada ne üdüğü belli olmayan çakma çin malı;  arka arkaya ölçümleri bile tutarlı olyan onlarca marka model var. bunları almaktansa kesinlikle gidin klasik bir ateş ölçer alın. Biz visiofocus temassız ateş ölçeri tercih ettik, yukarıdada yazdığım gibi temassız ateş ölçerler ölçüm mesafesinden dolayı kesin sonuçları vermiyorlar  ancak visio focusta ölçüm mesafesini ayarlamak için klavuz bir ışık çocuğun vucuduna yansıyor ve bu size hem doğru mesafeyi gösteriyor hemde sonucu. ateş konusunda şüphe duyduğumuzda çocuğumuzu rahatsız etmeden hızlıca ve  kolaylıkla ölçüm yapıyoruz. şükür şimdiye kadar yüksek ateş ile karşılaşmadık ama böyle bir durumda takip açısından  kısa aralıklarla ateş ölçmek oldukça rahat olacaktır. yüksek ateş durumların da temassızların yanılma payını düşünerek  ayrıca 20tl ye satılan basit bir dijital ateş ölçer daha aldık. dediğim gibi  hernekadar visiofocus alanında uzman güvenilir bir firma olsada temassızların ölçme yöntemleri açısından herkes 2. bir ateş ölçeri tavsiye ediyor. sizede tavsiyem bu yönde olacaktır.

visiofocus ateş ölçer kutu içeriği
visiofocus ateş ölçer kutu içeriği

visio focusun tasırımı çoğu temassız ateş ölçerin aksine resimde de görüdüğünüz tabanca şeklide değil. tabancalı modellere göre küçük boyutta ve şekli itibariyle bebek çantasına yerleşimi,taşınabilirliği yönünden oldukça iyi. cihazın ön tarafındaki mavi bir koruma kapağı bunun altında ise ölçüm yapacak sensör var,ölçüm mesafesini ayarlamaya yarayan klavuz ışıkta bu kısımdan yansıyor.

visio focus ekran görünümü
visio focus ekran görünümü

 Cihazın üstünde 1 adet hafıza ve 2 adet ölçüm tuşu var biri vucut ısısını diğeri ise objeleri ölçmeye yarıyor. obje ölçüm özelliğini termometre olarak kullanıldığından bebeğimize vereceğimiz mamanın ısısını ayarlarken, sağıp dolapta sakladığımız anne sütünü ısıtırken, banyo suyunun sıcaklığını ölçerken hep bu özellikten yararlanıyoruz. hatta  acaba bunun sıcaklığı nedir diye merak ettiğimiz nesleri ölçüyoruz. ateş ölçerin bu şekilde basit ve çok fonksiyonlu olarak kullanılabilmesi en çok kullandığımız gereçlerden biri olmasını sağladı. cihazın üstünde yer alan ekran yeterli büyüklükte ve okunaklı ayrıca ölçüm moduna göre değişen renkli arka aydınlatması var. 9 adet kayıt tutabilen hafızası sayesinde ateş yada sıcaklık takibini geriye doğru görebiliyorsunuz.

visiofocus ateş ölçer arkadan görünüm (Large)
visiofocus ateş ölçer arka görünüm


visio focus ateş ölçeri çalıştırabilmek için 4 adet AAA ince kalem pil gerekiyor. bizim aldığımız ürün  kutu içeriğinden kaliteli duracell marka 4 adet pil çıktı kullanma kılavuzunda 30 bine kadar ölçüm yapabileceği yazıyor bu kadar ölçüm yapmak heralde yıllar alır.
Ek olarak cihazı nasıl kullanacağınızıda basitçe anlatayım. ilk olarak tabiki cihazın arka tarafındaki mavi kapağı açıp pilleri takacaksınız, pilleri doğru taktıysanız cihaz hemen ölçmeye hazır konuma geliyor. sabırsızlanıp hemen ölçme düğmelerine basmayın biz öyle yapmıştık cihaz bozuk zannettik kullanma klavuzuna bakıncaya kadar. ön tarafta bulunan mavi kapağı aşşağı dogru itip açın artık cihazınız ölçüme tamamen hazır oldu. şimdi bebeğimizin alnına 15-20 cm kadar yakınlaştırıp bebek işareti olan tuşa basılı tutun, bebeğinizin alnında okunaklı olarak kaç derece olduğu görünmesi gerekli , burada önemli bir husus var ki oda cihazı doğru mesafede tutup tutmadığınız

yanlış kullanım (sayıları ortalayın)
yanlış kullanım (sayıları ortalayın)

 Resimdede göründüğü gibi bebeğinizin alnına yansıyan değer siz uzaklaşıp yakınlaştıkça büyüyüp küçülüyor etraftaki halkanın  tam içinde düzgün okunaklı kalacak şekilde mesafeyi ayarlamalısınız. doğru mesafeyi yakalayınca 1-2 saniye kadar daha bekleyip elinizi tuştan çekin. hadi geçmiş olsun :)) cihazda herhangi bir kapatma tuşu yok biraz bekledikten sonra kendi kendine kapanacaktır.ayrıca bu bekleme modunda oda sıcaklığını gösteriyor.

oda sıcaklığını göstermesi
oda sıcaklığını göstermesi

 Tekrar belirteyim eğer neslerin,banyo suyunun yada mama süt biberon ısılarını ölçecekseniz ev işareti olan diğer düğmeye basarak ölçüm yapmanız gerekiyor.   Tarif etme kısmı çok uzun oldu ama pratiklik kazanınca topu topu 5-10 saniyelik işlem.
evet bir yazımızın daha sonuna geldik herkese ateşsiz hastalıksız günler diliyorum kalın sağlıcakla.

(15) yorum yapılmış

 • Vay be bizim zamanımızda ölçmesi için nerelerimize sokardık onu ya şimdi dokunmadan etmeden ölçmesi pratik olmuş

 • merhaba.bir başka yerde okuduğum yorumda cihazdan alna doğru yayılan ışığın çocuğu uyandırdığından bahsediliyordu.bu konuda bi tecrübeniz oldu mu acaba?

  • Uyanıkken ölçüm yapmak istediğimizde bebeğimizin dikkatini çekiyor ve ona uzanmaya çalışıyor. uyurken sonucta alnına tuttuğunuz için direk gözüne ışık gelmiyor. Biz bahsedildiği gibi bir sorun yaşamadık.

 • Bu aleti kullananlara acil cevaplı bir sorum olacak, visiofocus u yeni aldım fakat mavi kapağı açıp ölçüm yaptığımda iki yandaki beyaz ledlerin bir tanesinden ışık çıktığını farkettim. Diğer led den ışık çıkmıyor. Sizinde ateş ölçer bu şekildemi yoksa benimki arızalımı acaba. Cvplarınız için teşekkürler.

  • kapağın altında 3 bölüm var. sağdaki ve soldaki led kısımlar bebeğin alnına dereceyi ve ölçüm mesafesini ayarlamaya yarayan halkayı yansıtıyorlar. Eğer yansıyan ölçüm derecesinin etrafındaki halka görünmüyorsa cihaz bozuktur. hem derece hem halka görünüyorsa sorun yoktur.

 • Merhaba. Bu ürünü yenidoğan bebeklerde kullanmamızın bir sakıncası varmı ? Kızılötesi ışıkları bebeğin gözlerine zarar verir mi. ?

 • Merhaba yeni doğan bebeklerde ölçüm yaparken kızılötesi ışınları bebeğin gözlerine zarar verir mi ? Malum ilk 6 ay flash ile fotoğraf çekmek yasak.

  • merhaba
   bu konu hakkında tam bilgim yok. ancak böyle bir risk sözkonusu olsa mutlaka belirtilir uyarı yapılırdı. zaten cihazı bebeğin gözüne değil alnına tutuyoruz. üstelik bu cihazdan gelebilecek kızılötesi ışınlar günlük hayatta bebeğin güneş den dolayı maruz kalacağı ışınlardan defalarca az seviyede olacaktır.

   • Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
    Bebeğimiz uyanıkken başını sabit tutması pek mümkü olmadığı için bazen ister istemez cihazın ışığı göze temas edebiliyor. Tekrar teşekkūr ederim.

 • Merhaba uzun araştırmalarım sonucu bugğn ben de sipariş verdim bu ateşölçerden. Ölçümlerde yanlışlık oluyor mu diğer markalardaki gibi acaba?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.